Hromosvody


Proč mít hromosvod a musím ho mít?

U novostaveb nelze udělat kolaudaci se stavebním povolením vydaném po roce 2009.

Proč si pořídit hromosvod?

Pokud máte dům pojištěný, v případě úderu blesku a následného požáru pojišťovny nevyplatí plnění v plné výši, na které byste měli nárok v případě nainstalovaného hromosvodu. Na tento problém si dávejte pozor hlavně při sepisování smlouvy, protože mnozí pojišťovací agenti Vám o rozdílu plnění s a bez hromosvodu neřeknou.

Jaký je rozdíl mezi hromosvodem u novostavby a u rekonstruovaného domu?

Ano, je v tom rozdíl.

Novostavba:

U novostaveb je třeba, aby všechny svody hromosvodu ze střechy byli spolu propojeny pod zemí, což v praxi znamená, že při kopání základů natáhněte kolem domu FeZn pásek, který bude buď zcela kolem domu, nebo alespoň do tvaru písmene U. Na každém rohu budovy se z tohoto pásku vyvede ze země FeZn kulatina s průměrem 10 mm a dílce alespoň 2 metry nad terén. Nezapomeňte jednu také vyvést v domě, ideálně v místě vnitřního rozvaděče nebo ke vchodu. Všechny spoje, které budou pod zemí, natřete gumoasfaltem, kvůli korozi.

Rekonstrukce

U rekonstruovaných objektů stačí na každém rohu do hlíny nebo trávníku zatlouci zemnící tyče, které nemusí být vzájemně propojené. Nesmí být umístěny v písku nebo betonu.

 

Co se týče samotného hromosvodu, tak je potřeba vědět, zda svody budou skryté pod fasádou, nebo budou na fasádě přidané nad střešní část. Liší typem držáků podle použité krytiny a počtem jímačů. To záleží na velikosti a členitosti objektu počtem komínů atd…

 

V  případě dotazů nás neváhejte kontaktovat